Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Serce uderza w życiu 3 mld razy. Im wolniej bije - tym dłużej żyjemy! ZDJĘCIA!

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
fot. domena publiczna
O tym, jak należy troszczyć się o serce, czyli o najważniejszy organ naszego organizmu, mówi dr n. med. Przemysław Wilczewski, kardiolog Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, Grupa American Heart of Poland.

- Choroby sercowo-naczyniowe to główna przyczyna śmiertelności, odpowiadająca za około 50 proc. zgonów Polaków. Nie wyobrażam sobie, żeby nie propagować tego ważnego dnia, jakim jest Światowy Dzień Serca. To doskonała okazja, żeby mówić o profilaktyce i edukować społeczeństwo – mówi dr Przemysław Wilczewski.

Serce to narząd stanowiący silnik całego organizmu, dzięki jego nieustannej pracy trwa życie.

- Naukowcy ustalili, że mamy przeciętny limit około 3 miliardy uderzeń serca na życie . Wynika z tego, że im wolniejsza praca serca, tym dłuższe przewidujemy życie. Nie jest tajemnicą, że osoby z przyśpieszonym rytmem serca mają większe ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Jest to oczywiście jedna z tak zwanych ciekawostek i oczywiście inne czynniki wpływają silniej na zachorowalność na serce, ale rodzi się pytanie jak możemy wpłynąć jakość funkcji układu krążenia oraz jakie objawy stanowią sygnał alarmowy, że dzieje się coś niepokojącego z sercem – wyjaśnia doktor.

Do symptomów chorób układu krążenia zaliczamy: bóle w klatce piersiowej, w szczególności odczuwalne przy wysiłku fizycznym czy zdenerwowaniu.

- Szczególnie niepokojący jest silny, piekący, gniotący i dławiący ból w klatce piersiowej, trwający zwykle ponad 20 minut z towarzyszącym uczuciem lęku i czasem zlewnymi potami. Są to charakterystyczne objawy zawału mięśnia sercowego. Ból może promieniować do szyi, lewego ramienia, czasem brzucha. Duszności i spadek wydolności głównie występujące podczas wysiłku. Duszności są typowe dla każdej poważnej choroby serca i sugerują jego niewydolność. W uproszczeniu można powiedzieć, że jeśli duszność nie pozwala na wejście bez zatrzymywania się na dwa pietra, to należy podejrzewać poważną chorobę serca. Szczególnie niepokojące jest występowanie duszności w pozycji leżącej, zmuszające czasem do spania „na siedząco”. Opuchnięte podudzia czy zawroty głowy. Powyższe objawy należy skonsultować z lekarzem, bez względu w jakiej grupie wiekowej jesteśmy. W razie potrzeby zlecone zostaną badania kardiologiczne, takie jak EKG, ECHO serca czy próba wysiłkowa – wyjaśnił doktor z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

W przypadku zawału serca najważniejsze jest szybkie działanie, gdzie o sukcesie leczenia decydują minuty.

- Wiemy bez wątpliwości, że udrożnienie zamkniętej tętnicy wieńcowej w czasie krótszym niż 60 minut nie tylko ratuje życie chorego, ale może pozwolić na całkowity powrót serca do sprawności, bez najmniejszego uszczerbku. Dlatego opisany wśród objawów kardiologicznych silny, przedłużający się ból powinien być sygnałem dla chorego i jego bliskich do wezwania karetki. W systemie nowoczesnym systemie opieki kardiologicznej ratowanie chorego z zawałem serca polega na stosowaniu wystandaryzowanych algorytmów działania. Natychmiast po przybyciu do domu pacjenta wykonywane jest badanie EKG, którego wynik jest transmitowany do najbliższego ośrodka wyspecjalizowanego w leczeniu zabiegowym zawału. Gdy lekarz dyżurujący w danym oddziale podejmuje decyzję o przyjęciu chorego, natychmiast podawane są pierwsze leki ułatwiające uratowanie pacjenta i następuje szybki transport do pracowni hemodynamiki, gdzie wykonywana jest koronarografia, która pozwala zobrazować stan naczyń wieńcowych i wykonać od razu potrzebny zabieg udrożnienia tętnicy. Dzięki szybkiej interwencji w sprawnie działającym systemie opieki zdrowotnej pacjent przeważnie opuszcza szpital w ciągu kilku dni i trafia na dalszą rehabilitację w systemie KOS – wyjaśnia doktor.

Jaka jest rola stylu życia w profilaktyce chorób układu krążenia?

- Zmieniając nawyki i styl życia zmniejszamy ryzyko wystąpienia zawału sera czy udaru mózgu o ponad 80%. Dotyczy to także osób, które przebyły wymienione choroby. Do podstawowych sposobów zmiany stylu życia zalicza się: zwiększenie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia tytoniu, zmiana diety na tę bogatą w warzywa, ryby i orzechy oraz inne ziarna i oczywiście redukcja masy ciała. Z tych wymienionych rzeczy największą rolę odgrywa optymalna aktywność fizyczna. Odpowiednia ilość ruchu jest nawet ważniejsza od rzucenia nałogu papierosowego czy diety. Mówiąc optymalna mam na myśli aerobowy wysiłek wykonywany 5 razy w tygodniu przez 1,5 godziny nordic-walkingu, pływania czy jazdy na rowerze. Większości ludzi zwłaszcza pracujących trudno wygospodarować tyle czasu, ale bezwzględne minimum rekreacji w tygodniu musi obejmować 150 minut – mówi dr Wilczewski.

Światowy Dzień Serca obchodzony jest z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem i przy współfinansowaniu WHO, UNESCO i UNICEF. Pierwsze obchody odbyły się 24 września 2000 roku. W Polsce obchody organizowane są od 2002 roku przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Celem jest zwrócenie uwagi na konieczność indywidualnej i instytucjonalnej profilaktyki chorób układu krążenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto